Başbakan’ın Türk Dili Kullanımı 1 -(arap ne demektir)

(İlk yazım 4 Ocak 2011)

Başbakan’ın Türk Dilini kullanımını ile ilgili iki örnek vermek istiyorum. Türk Toplumunu ve Türk Dilini ne kadar tanıdığı konusuna ise siz karar verin. Her iki örnek de AKP Grup Toplantıları notlarında vardır. (*) Öteki örnek için tıklayınız.

15 Haziran 2010 günlü toplantı– (Bu sayfada 15 Haziran günlü sekmeyi tıklamanız gerekiyor.)

Bu toplantıda Başbakan şu sözleri söyledi; “…Bizim Arap ülkeleriyle, Arap dünyasıyla, Ortadoğu’yla ilişkilerimiz ne zaman yakınlaşsa, başta o manşetler olmak üzere belli bir propaganda kampanyası başlatılıyor. Bunu defalarca gördük, defalarca yaşadık. Bu ülkeye gelen Arap turistlere karşı basın yoluyla ırkçılık yapıldığı zamanlar oldu. Af edersiniz, bu ülkede köpeğine veya köpeklere Arap ismi takanlar oldu. Çağırırken Arap Arap Arap diye çağıranlar oldu, bunları hep yaşadık, gördük. Bu bir ırkçılıktı, bu akımları gördük……

Arap sözcüğünün Ortadoğuda yaşayan bir kavime olduğu kadar Osmanlı zamanında esir olarak getirilmiş olan zencilere de verildiğini; bu nedenle de zaman içinde kara/ siyah anlamında da kullanıldığını 30 yaşını geçmiş hemen her Türkçe konuşan bilir. Bu deyimi bu Başbakan ve kendisine konuşma hazırlayanların bilmemesine şaşmamakla beraber, yakışık bulduğumu da söyleyemem.

Başbakan sadece bir konuda haklı olabilir; Zenci de olsa, Arabistan yarımadalı arap da olsa, çingene de olsa bir topluluğun adının köpeğe verilmesi yadırganılabilir. Benim kuzenim de köpeğine Rusya’da hem erkek, hem de kadın adı olarak söylenen “Saşa” adını vermiş. Rusların bu duruma çok önem vereceğini de, şaşıracağını da sanmıyorum.

Bu konuda Atasözleri ve Deyimler Sözlüğüne bakarsak;

*arap gibi olmak – simsiyah olmak, kararmak. -Deyim
*arap olayım – söylenen bir şeyin doğruluğuna inandırmak için “söylediğim söz doğru değilse kararayım, esmerleşeyim” anlamında kullanılan bir söz: Yalan söylüyorsam arap olayım. Deyim
*arapsaçı gibi – karmakarışık. – Deyim
*arapsaçına dönmek – işler çok karışıp çözümlenmesi güç bir duruma gelmek.

*********
Büyük Türkçe Sözlük (çıkan sayfada boşluğa arap yazmanız gerekir)

*arap, -bı – a. hlk. 1. Fotoğrafın negatifi. 2. Fellah. Güncel Türkçe Sözlük
*arap- Kara kabak: Bugün bir arap pişirelim. – Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
*arap- < Ar. arab: arap, (masal kahramanı) zenci – Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
*arap- 1. Arap. 2. Zenci – Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü
*Arap, -p'ı- Ar. ¤arab- öz. a. (arabı) 1. Orta Doğu ile Kuzey Afrika'nın büyük bir bölümünde yaşayan halk ve bu halkın soyundan olan kimse. 2. sf. mec. Koyu esmer.

http://tdkterim.gov.tr/bts

********

(*) Aslında TBMM çatısı altında yapılmakta olan bu toplantılara neden Grup Toplantısı dendiğni de anlıyor değilim. Toplantıda bir grup insan bulunur ve hepsi konuşurlar, hiç değilse bazıları konuşur. Ülkemizin Vekilleri ise (yani bizim vekillerimiz) bu toplantılara ders dinlemeye giderler. Bu üç parti için de böyledir. Televizyonda gördüğümüz bu durumu parti siteleri de belgelemektedir. İnanmıyorsanız Akp’nin, CHP’nin ve MHP’nin internet sayfalarına bakın. Aslında, AKP’ye haksızlık etmeyelim, onların siteleri ötekilere göre çok daha düzenli ve kurumsal.

Reklamlar

One Response to Başbakan’ın Türk Dili Kullanımı 1 -(arap ne demektir)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: