Başbakan’ın Türk Dili Kullanımı 2- (Romanlar)

(İlk yazım 5 Ocak 2011)

Başbakan’ın Türk Dilini kullanımını ile ilgili iki örnek vermek istiyorum. Türk Toplumunu ve Türk Dilini ne kadar tanıdığı konusuna ise siz karar verin. Her iki örnek de AKP Grup Toplantıları notlarından alınmadır. (*)

4 Ocak 2011, Salı günlü toplantı(Soldaki yazıyı tıklarsanız çıkacak sayfada 4 Ocak 2011 günlü sekmeyi tıklamanız gerekiyor.)

Bu toplantıda Başbakan şu sözleri de söyledi; “…..Toki’nin yaptırdığı….bu konutların içerisinde yoksul olanlara, hiç imkanı olmayanlara yönelik yapılan konutlar var, Roman kardeşlerimiz için yapılmakta olan konutlar var.

Değerli arkadaşlarım, Türkiye’nin konut haritasını da böylece değiştirdik. Çünkü, istiyoruz ki şehirlerimizin özellikle kentsel değişimi ve dönüşümü de gerçekleşsin. Başarılı olabildik mi? Bakın başarılı olduk demiyorum. Niye? Çünkü, vatandaşımla bu konuda henüz anlaşamıyoruz. Yani oturduğu yer ne kadar kötü olursa olsun oradan çıkmak istemiyor. Diyoruz ki size daha güzel konutlar yapalım, gelin şuraları değiştirelim, yok. Oturduğu yerden çıkmak istemiyor. Neticesi ne olursa olsun çıkmak istemiyorlar. Bunun için de tabi valilerimize, kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza çok görev düşüyor. Beraber bunu yapacağız, şehirlerimizi daha modern hale getireceğiz. İnsanca yaşamanın erdemine bütün vatandaşlarımızı kavuşturmamız lazım, ulaştırmamız lazım, bunu başarmamız gerekiyor.

……Ve bugün burada sizlere hemen bir ifadeyi kullanacağım. Misafirimiz olan Roman kardeşlerimin çok güzel bir sözü var. Evde oturan ölür. Doğru mu? Şimdi Balık Ayhan’la bizim söylem dilimiz uyar birbirine. Evet, biz bir evde oturmadık veya evde oturmadık. Biz milletin derdiyle yollara düştük, biz ülkenin derdiyle yollara düştük. Biz bölgemizin, ülkemizin derdiyle, dünyanın dertleriyle hak için, hukuk için, barış, huzur ve kardeşlik için yollara düştük.”

Özetlersek; TOKİ Romanlara da apartman daireleri vermeye kalkmış, Romanlar istememişler. Romanların bir atasözü varmış, “Evde oturan ölür.” Başbakan da ölmemek (vaktini boşa geçirmemek) için yollara düşmüş, dertliye derman oluyormuş.

Roman atasözünü lütfen bir de onların binlerce yıllık yaşamı biçimlerini de gözönüne alarak düşünün. Ne anlam verirsiniz? Bir yorum onların yaşamlarını irdeleyen şu yazıda var; “……..nedeni bence, özel mülkiyet duygusundan yoksun olmalarıdır. Onlar, nasıl göğün, yıldızların sahibi yok ise hiçbir şeyin de sahibi olmamalıdır, diye düşünürler. Ömürleri bir yolculuktur. Ve yine onlar derler ki, “Evde oturan ölür”… Bu minik atasözü bu halkın kimliğini ortaya çıkarmaya yeterlidir aslında…”

Türkler Anadolu’ya göçer olarak geldiler. Genel olarak Türkmen ve Yörük olarak adlandırılan gruplar 1850’lere kadar göçer olarak yaşamlarını sürdürdüler. 1850’lerdeki Tanzimat Reformları arasında göçerlerin yerleşik düzene geçirilmesi de vardı. Geçtiğimiz 150 yıl içinde yerleşiklik büyük ölçüde gerçekleştirildi. Bu konuda bir tıp doktorunca yazılmış kitapta göçerlerin “er’in başında çadır olmalı” gibi bir deyim de anımsıyorum. O deyim “evde oturan ölür” ile aynı anlam ve düşünüş biçimini yansıtıyordu.

Bu açıklamaların ışığında altında söyleyebileceğimiz tek şey, “Romanların “evde oturan ölür” atasözünü yöneticilerimizden bir tek Başbakan anlamış, ama o da “yanlış anlamış.”

Erdoğan yollara düşeceğine, önce Sulukule gibi yerleşim merkezlerini yandaşlarına peşpeş çekmemeli, sonra da Romanların binlerce yıllık töre ve yaşama biçimini değiştirtmeye uğraşmamalıydı. Sık sık adını ettiği “demokratik yaklışım”ın özü de budur. Başkalarına yaşam biçimleri dayatmak en affedilmez suçtur çünkü herkesin sadece bir tek yaşamı vardır ve onu istediği gibi yaşamalıdır.

(*) Öteki örnek için tıklayınız.

Reklamlar

One Response to Başbakan’ın Türk Dili Kullanımı 2- (Romanlar)

  1. […] Başbakan’ın Türk Dilini kullanımını ile ilgili iki örnek vermek istiyorum. Türk Toplumunu ve Türk Dilini ne kadar tanıdığı konusuna ise siz karar verin. Her iki örnek de AKP Grup Toplantıları notlarında vardır. (*) Öteki örnek için tıklayınız. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: