Muz Cumhuriyeti, Türkiye

Son güncelleme: 9 Mayıs 2008

Gün içinde Referans Gazetesine mutlaka bir kez bakmış olurum. Dün konusu değişik olduğu için Ertuğ Yaşar’ın “Bu Ülkede Hukuk Var mı?” yazısını okudum.

Bu yazıyı ibret için lütfen çok dikkatli okumanızı öneririm.  Yazıya hiç katılmıyorum.  Başlıkları ile karşı görüşlerimi aşağıda belirteceğim. Önümüzdeki bir hafta içinde de başlıkları açmaya çalışacağım.

“Türkiye’de yatırım yapmak isteyenlere uygulanan evrensel bir hukuk var mı?” diye sormuş yazar. 
“Evrensel Hukuk” deyimini  sanırım  üzerinde pek düşünmeden kağıda döküvermiş.  Evrensel Hukuk yoktur, ama “yasama ve yargının eşitliği” kavramı vardır. Bu kavrama göre her toplumda “yürürlükte olan yasalar bütün kurum ve kişilere aynı şekilde uygulanırlar”.

Bu ilkeye ancak “Muz Cumhuriyetlerinde ve Sömürgelerde” uyulmaz.

Konumuz aynı olduğu için Cargill Örneğine bakabiliriz.  Zorlu, imar plânları ve geçerli imar durumuna göre üzerinde ne yapabileceği çok açık ve net belli olan bir arsayı, “ben bu yapılaşma kurallarını değiştirir, kendi çıkar ve hesaplarıma uygun yaparım” hesabıyla satın almıştır. Daha da doğrusu, bu arsa kendine bu sözlerle satıcı konumunda olan AKP yönetimince pazarlanmıştır.  Geçmiş örneğe bakarsak;

 • 1989 Cargill Türkiyede üretime geçer.  1998de o günün geçerli yasalarına göre tarım arazisi olan 2120 dönüm üzerinde bir fabrika kurmaya başlar.
 • Bu durumda Türkiye’nin Muz Cumhuriyeti olmadığını düşünen kurumlarının başvuruları üzerine,  yargı mevcut yasaların uygulaması doğrultusunda karar verirken; “.. Devleti yönetmek için seçilenlerden oluşan Hükümet…bu görevin gereğini yapmak yerine.. verimli tarım arazilerinin talanına hukuksal kılıf hazırlama ödevini yüklenmiştir. “)
 • ‘Cargill’e af’ olarak bilinen ‘Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun’ …22 Kasım 2005’de TBMM’de kabul edilir.  Sezer- Kişiye özel yasa olmaz; “Evrensel hukuk ilkelerine göre, yasaların kişiye özgü olmaması gerekmektedir…6. maddeki düzenleme, yasaların genel, soyut ve nesnel olmasını gerektiren evrensel hukuk kurallarıyla ve Anayasa’nın hukuk devleti ilkesiyle bağdaşmamaktadır, ” diyerek yasayı veto eder.
 • 2008 yılında AKP Yönetimi Meclisten tek sayfalık bir yasa değişikliği geçirerek, yasalara aykırı yapıldığı yasa sözcükleri içinde çok açık belirtilen ve “ölçüye göre dikilmiş” bir geçici madde ile Türkiye’nin bir Muz Cumhuriyeti olduğumuzu belgemiştir.
  “GEÇİCİ MADDE 4- 11/10/2004 tarihinden önce, gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış bulunan arazilerin tarımsal bütünlüğü bozmuyor ise istenilen amaçla kullanımı için, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Bakanlığa
  başvurulması, hazırlanacak toprak koruma projesine uyulması ve tarım dışı kullanılan tarım arazilerinin her metre karesi için beş Yeni Türk Lirası ödenmesi şartıyla izin verilir.” 

İşte bu olay ve çıkan yasa Türkiye’nin bir Muz Cumhuriyeti olduğunun kanıtıdır.   Yazarın aynı soruyu yinelemesine hiç gerek yoktur.  Zorlu ve onun gibileri yanlarında AKP ve kalemşörleri  oldukça er veya geç bu Muz Cumhuriyetinden istediklerini bir süre daha alacaklarından eminler.  

Yargı ve yazara göre ‘birileri’ aslında  ülkemizin bir Muz Cumhuriyeti olmaması için çalışıyorlar.  Onları yürekten kutluyorum.   Er veya geç onlar  kazanacaklar.

*************

Dip Not: İş adamı ve yazar Ertuğ Yaşar’ın bu tip başka yazıları da varmış.

 • 18 Mart 2008– “Hukukun üstünlüğü, Cargill ve IKEA” başlığı altında; “Ama şu son yıllarda Cargill’e yapılanlar, Türkiye’nin bir hukuk devleti değil de bir muz cumhuriyeti olduğunu göstermektedir. Cargill konusunda Türkiye’de hukukun üstünlüğü hiç işletilmemiştir. Türkiye tam bir cangılmış gibi davranılmıştır!    Çünkü Cargill şirketi, zamanın yasalarına tamamen uygun biçimde izin almış ve çalışmalarına başlamıştır. Cargill şirketi yola çıkarken o anda var olan bütün yasalara uymuştur.   Ama sonradan siz yasa ya da uygulama kararı değiştirirseniz; üstelik de bu değişikliği Cargill’e de uygulamak isterseniz, o zaman hukukun üstünlüğü kavramını tamamen ayaklar altına alırsınız. Tam bir muz cumhuriyeti olursunuz. ” demişti.
 • 26/3/2008 tarihinde (yukarıdaki yazıdan tam sekiz gün sonra) Tıbımım’da kabul edilen 5751 Sayılı yasa ise girişte; “….11/10/2004 tarihinden önce, gerekli izinler alınmadan tarım dışı amaçlı kullanıma açılmış bulunan arazilerin tarımsal bütünlüğü bozmuyor ise istenilen amaçla kullanımı için, bu Kanunun yayımı tarihinden itibaren bir yıl içerisinde Bakanlığa başvurulması…şartıyla izin verilir.” denmiştir.  Yasanın kendisi bile, evvelce yapılmış  yasadışı işlemlere kılıf olduğunu itiraf etmiştir.
 • 7 Mayıs 2008 ( Cargill olayından 1.5 ay sonra) yazar Ertuğ Yaşar aynı tip bir yazıyı bu sefer de Zorlu’nun Zincirlikuyu arsası için işleme koymuştur.  

Ertuğ Yaşar’a tek bir  soru sormak istiyorum…..

 • “Herkesin gözünün içine baka baka, bu toplumun temel direklerinden olan kurumları ve yargıyı yanlış nedenlerle ne hakla ve neyin karşılığında kötülüyorsunuz?”  

Bu ülkeyi Muz Cumhuriyeti durumuna düşürenler  oluşmuş ve oturmuş haklara sahip çıkanlar değil, sabah kalkıp “Eh bugün de şunu yapsak” diyenlerdir.

gültekin orhon- 9 Mayıs 2008

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: