pop-up = zıpçıktı

Bilgisayar programcıları yaklaşık 5 yıl önce İngilizcesi pop-up  (‘pâpap’ okunur)  olan  bir olayı ekrana getirdiler.  pop  (‘pap’ okunur)  İngilizce fiil olarak ‘aniden itilmek, patlamak’ gibi anlamlara geliyor. İngilizcede   pop-up ilk kez 1906’da   ”aniden ortaya çıkmak’ olarak kullanılmış.

Son günlerde Türkçe gazete sayfalarında  reklâmlar aniden olmasa da açılarak  ortaya dökülüyor,  ‘kapat’ sekmesini buluncaya kadar epey bir süre ekranda kalıyorlar.

pop-up sözcüğü bugün de İdefiks Sitesi’nde karşıma çıktı, aynen pop-up olarak.  Anadolu’nun herhangi bir köşesinde  gazeteyi okumaya çalışan kişiye bu sözcüğü yazılı olarak verseniz doğal olarak, “pop_up” (pop up  okunur) diye okuyup, ne anlama geldiğini sorar.  Aynı kişiye ‘zıpçıktı’ sözcüğünü sorsanız mutlaka akla yatkın bir  yanıt alırsınız.

Zıpçıktı sözcüğü için Türk Dil Kurumu bir tanım vermemiş.  Sözcüğü gugılladığınızda ise 13,300 site çıkıyor.  1982’en beri Devlet Kurumu olan Türk Dil Kurumu’nun neden bu sözcüğü Türkçe sözlüğe katmadığını  sorgulamıyorum, bir gerekçeleri elbet vardır.

Şu an karşımıza  ister yavaş ister hızlı çıksınlar, bu sayfalar istemediğimiz  sayfalardır.  Zıpçıktı’nın dilimizdeki genel kullanımı, ‘sorulmadan istenmeden ortaya çıkan kişi’ anlamınadır.  Bu sayfalar da istenmeden, hem de zıp diye ortaya çıkıyorlar.

Neden pop-up  yerine   ‘zıpçıktı’ sözcüğünü kullanmıyoruz?

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: