Öğrenme Eğrisi ve Azalan Getiri Oranı

(Son güncelleme- 12 Nisan 2008)

Öğrenme Eğrisi (1) ile ilk kez 1967 yılında öğrenci olarak bulunduğum Columbus- Ohio, ABD’de tanışmıştım. O gün tek olan eğri,  50 yılda çeşitli uygulamalar  için yüzlerceye ulaşmış.
Öğrenme eğrisi aslında bütün dünya için yeni bir kavramdır. 19. Yüzyılda bu kavramı ilk kez bir Alman psikolog tanımlayarak, ‘ aynı işi yineleyerek yapmanın (tekrar etmenin) işin hızlanmasını sağlayacağını’  belirtmişti.  1900 yılların başında Amerika Ford Motor Kumpanyası’yla ‘seri üretim” kavramını tanıdı.  Bu kavram ve onun bir parçası olan ‘öğrenme eğrisi’  20inci  yüzyıl boyunca gelişti ve bütün toplumlar için bir gerçek oldu. 

‘Öğrenme Eğrisi Kavramına’na göre  ‘tanımlanmış bir işlem yinelendikçe, o işlemi gerçekleştirme süresi/ maliyeti de düşer.’ Yineleme ve sürenin kısalması arasındaki ilişki somut olarak ilk kez 1936’da ABD’de belirlendi.  O yıllarda  bir uçak modeli için üretim adedi ikiye katlandığı zaman gerekli işçilik süresinde %10 ile 15 arasında bir indirim gözlendi.  Daha sonra yapılan çalışmalarda yapılan işlemin özelliklerine göre % 2-3’ten %30lara kadar değişik işçilik azalması kaydedildi.  Bir birim ise hep aynı kaldı;  o işlem için yineleme- işçilik azalma orantısı hemen hemen hep  aynıydı.  Ülkemizde bu kavram ne yazık ki yeterince bilinmiyor, uygulanmıyor. (2)

 

Yukarıdaki eğriden ilk başta çok hızla azalan işlem süresinin belli bir noktadan sonra artık azalamaz olduğunu görüyoruz.
Başka bir deyişle; Üzerinde yeterince çalışılan bir iş belli bir noktadan sonra  geliştirilemez.  Daha da doğrusu, geliştirilmesinin bedeli kazanılacak ek getiriden daha fazla olmaya başlar.  O noktada artık kişinin yaptığı işle yetinmesi gerekir.

O noktadan sonra yapılacak tek şey, kendine ve bedenine dönerek onu en verimli duruma getirecek işlemlere; dinlenmeye,  spora, motivasyonunu geliştirmeye yönelmesi gerekir.  Verimliliği artık sadece bedenin daha sağlıklı ve üretken olması sağlayabilir.

Bu kural  ÖSS sınavları için de, hazırlanılan tek bir sınav için de, yapılacak bir dans gösterisi için de geçerlidir.

Sonuç; Yapacağımız/ katılacağımız her türlü yarış/ sınav /gösteri için  ilk başlarda emeğimizin karşılığı çok yüksek bir oranda artan bilgi/ beceri ve sonuçta başarı olarak geri döner.  Belli bir noktadan sonra bu geri dönüş azalır ve bir yerde de  durur.  Akıllı kişi bu noktayı çok iyi sezip tanımlamalı ve o noktadan sonra kendi beden ve ruhunu yarış/ sınav /gösteri için hazırlamaya başlamalıdır.

***********
(1) Çok yakın kavram olarak Deneyim Eğrisi de vardır.

(2)

Bugün ‘öğrenme eğrisi’ni İngilizce yazıp gugılladığım zaman 7,300,000 sayfa, 

 

‘öğrenme eğrisi’ni Türkçe yazıp gugılladığım zaman ise 2,600 sayfa buldum. 

 

 Sayın Ajda Pekkan’ın adını ise tek sözcük, Ajda olarak yazdım ve karşıma 2,370,000 sayfa çıktı. Toplumumuz Ajda’ya  ‘öğrenme eğrisi’nden 30,000 kez daha fazla önem veriyordu.

Halbuki ‘öğrenme eğrisi’ hepimiz için temel bir kavramdır.  Onuncu kez yapacağımız kek, tamir edeceğimiz bisiklet, yapacağımız resim ilkine göre çok daha az zaman alacak ve daha iyi olacaktır.

Reklamlar

One Response to Öğrenme Eğrisi ve Azalan Getiri Oranı

  1. misafir dedi ki:

    Öğrenme eğrisinden yola çıkarak bazı bilimsel kavramların Türkçe internet ortamındaki durumu hakkında yapmış olduğunuz bu yorum çok çarpıcı bir gerçeği sunmaktadır. Siz buna halkımızın ilgisizliği diyebilirsiniz. Bence bu “ilgisizlik” nedeninin arkasına gizlenen başka bir alt neden var. Bilgiyi paylaşmayı seven bir toplum değiliz. Paylaşmaktan korkuyor ya da paylaşabileceğimiz diğerlerini’ya benden öne geçerse’ diye kıskanıyor olmalıyız. Keşke sizin gibi daha çokları olabilse..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: