“Smyrna Meydanı” imiş!

(İlk yazım- 14 Ocak 2008 ; Güncelleme- 13 Mayıs 2009)

Daha 84 yıl önce atalarımızın geri aldığı İzmir’de çok değil, üçüncü kuşak İzmir’liler, (İzmiri alanların torunlarının çocukları)  bir alana Symrna Meydanı adını vermişler.

Google’da Ocak 2008 ‘de bu tanımlamanın  1000’in altında sitede geçtiği belirtilmiş. Demek ki bu adı yeni koymuşlar.

İzmir’de “Smyrna Meydanı”

Sevgili İzmirliler, İzmir Yunanlıların olsa idi şehrin adı da Latin Harfleri ile “Smyrna” olarak yazılacaktı.   Peki sizler bu adı madem kullanacaktınız Anadolu’nun çeşitli yerlerinden gelen dedelerimiz neden aç kaldı, susuz kaldı, yaralandı ve şehit oldu?

Lütfen kendimize gelelim.  Kendi malımızı elimizle başkalarına sunmayalım.  Atalarımıza karşı ayıp oluyor.

(Güncelleme – 11 Kasım 2008)

Yazıyı yazalı 10 ay olmuş. “Smyrna” yazıp gugılladım. Daha önce dikkat etmediğim iki ek bilgi edindim.

a. Smyrna adı ABD’de bazı kentlerin adları olarak yaşatılıyor.  Bunlardan ikisi Delaware (Washington’a yakın) ve Georgia (Atlanta şehri) yakınlarında imiş.

b. Bir bayan da İzmir’i Türklerin nasıl yaktığını anlatan bir kitap yazmış; “Smyrna 1922 – Bir Kentin Yıkımı”.   Kitabın tanıtım sayfası ise şu tümce ile başlıyor;  ” 1922 yılının Eylül ayında, Türkiyenin muzaffer devrimci önderi Mustafa Kemal (Atatürk)’ün askerleri, aralarında 3 Amerikan Destroyerinin de bulunduğu 27 Harp gemisinin gözü önünde askerlerini çoğunlukla Hristiyan bir şehir olan Smyrna’ya (şimdiki İzmir) girdi……”(1)

Burada dikkatimi  çeken şey, İzmirin yakıldığını savlayan bir yazarın bile, Smyrna’nın adının artık İzmir olduğunu kabullenip, kitabının tanıtımında da bu durumu açıklamasıdır.

Meydana Smyrna  adını  veren İzmirli Belediyenin saygıdeğer, vatansever, seçilmiş üyeleri bu bayanın gösterdiği hassasiyeti dahi gösterememişlerdir.  Bu adı işyerlerinde ve posta adresi olarak kullananların da bu bayanın İzmirin bugünkü konumuna gösterdiği  saygıyı duyumsadıklarını  sanmıyorum.

Bu durumun sorumlusu ise tektir;  “Yanlış ve gayesiz eğitim”.  Bugünkü eğitimin sonuçlarını başka alanların dışında,  İzmirde olduğu gibi Ürgüp’de devletin de onadığı bir  okulda, “Kapadokya Meslek Yüksek Okulu”nda  gözlüyoruz.

(1) “In September of 1922, Mustapha Kemal (Ataturk), the victorious revolutionary leader of Turkey, led his troops into Smyrna (now Izmir) a predominantly Christian city, as a flotilla of 27 Allied warships -including 3 American destroyers- looked on…… “Smyrna 1922 – The destruction of a City”- yazarı Marjorie Hopesyan Dobkin.      http://www.greecetravel.com/smyrna/

Reklamlar

2 Responses to “Smyrna Meydanı” imiş!

  1. bekir buğra dedi ki:

    esrarengiz ve olağanüstü görünüş ve özelliğe sahip bir kent bu gibi şeyler hakkında böyle şeyler yayınlamanız süper.teşekkür ederim…

  2. Teşekkürler. çok güzel bir paylaşım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: