İBB’nin Eğitime Bakış Açısı- 6 Nokta Körler Vakfı Tesisleri

(İlk yazım 19 Kasım 2007)

Bu yazı  Türk Medya’sının göremediği, görmek istemediği  bir insanlık ve eğitim sorununu belgelemek için yazılmıştır.

Okuluma Dokunma- Yürüyüş-b

Ülkemizde kaç adet ‘görme özürlü’ kişi bulunduğu bilinmemekle beraber, zaman zaman 500,000 kişiden sözedilmektedir.  70 Milyonluk Türkiye’de yatılı olarak ‘görme özürlülere’ barınma ve eğitim hakkı veren kurum adedi ise 2’dir.  İstanbul Reşitpaşa’da 250 görme engelliye barınma, eğitim ve beceri kazandırma hizmeti veren kurum İBB’ce kapatılıp, arsası satılmak istenmektedir.

Reşitpaşa- Emirgân- İstanbul’da Altı Nokta Körler Vakfı’nın (www.altinokta.org.tr)  yönetiminde olan Yatılı Körler Okulu, belediyenin arsayı 30 yıllığına vermesi üzerine kurulmuştur. Şu an kamu sadece arsa’yı tahsis ediyor.  Geri kalan bütün hizmetler ise sivil toplumun katkısı ile verilmektedir.

Belediyenin 10,000m2′ lik bir arsanın satış değerine tamah edip, korunması gereken insanımızı sokakta ve eğitimsiz bırakması inanılamaz, açıklanamaz bir durumdur.

6 Nokta Körler Vakfı Tesisleri - Reşitpaşa- Emirgân

1970li yıllarda, Milliyet Gazetesinin öncülüğü ile toplanan 1 Milyon TL ile kurulan okul, İstanbul’da toprak rant getirdiği için yıkılıp yerine apartman yapılmak istenmektedir.

İBB’nin gözü artık paradan başka birşey görmemekte,  başka bir insani değerler sistemini tanımamaktadır.  Olayı engellemek için bir imza kampanyası yapılmıştır.  www.okulumadokunma.org

………………………………

OKULUMA DOKUNMA KAMPANYASI İMZA METNİ

İSTANBUL BÜYÜK ŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKANLIĞI’NA,

Başkanlığınızca gönderilen, 30 Mayıs 2007 tarihli bir tebligatla, 33 yıldır Altı Nokta Körler Vakfı ve Sosyal Hizmetler Çocuk Esirgeme Kurumu’nun işbirliğiyle çalışmalarını sürdüren Emirgan Altı Nokta Körler Rehabilitasyon Merkezi’nin, 7 gün içinde boşaltılmasını istediğinizi öğrendik. İnşaatı halkın katkılarıyla tamamlanan merkezin bulunduğu arsanın, 1970 yılında 30 yıllığına İstanbul Belediyesi’nce tahsis edildiğini ve sürenin 2000 yılında dolduğunu biliyoruz. Görme engellilerin gerekli bilgi ve becerileri kazanıp toplumsal yaşamda etkin rol almalarını sağlayan niteliğiyle bu merkezin önemli bir kamusal hizmeti yerine getirmeye çalıştığını düşünüyoruz. Altı Nokta Körler Derneği’nin Rehabilitasyon hizmetinin başlamasındaki öncü rolü ve Altı Nokta Körler Vakfı’nın faaliyetlerin yürütülmesindeki katkıları göz önünde bulundurularak, mülkiyeti kamuya ait olan arsayla ilgili 1970’te yapılan sözleşmenin 30 yıl daha uzatılmasını ve söz konusu kamusal faaliyetin kesintisiz devamının teminat altına alınmasını talep ediyoruz.

……………………………

17 Kasım günü de, Saraçhane’den İstanbul Belediye Başkanlığı’na Kayseri’nin içinde olduğu 8 ilimizden gelen görme engelli vatandaşlarla bir yürüyüş yapılmıştır.

Okuluma Dokunma6 Nokta YürüyüşGörme Özürlüler’in Yürüyüşü

Ne bu yürüyüşü, ne de bundan önce yapılan çeşitli etkinlik ve başvuruları Türk Medyası görememekte, gündemine alamamaktadır.

Görme ÖzürlülerOkuluma Dokunma Kampanyası - 2007

Görme engelliler, bakıp ve görebilenlerin kendilerine destek vermelerini istemektedirler. Gültekin Orhon

www.okulumadokunma.org

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: