Kuzguncukta Bir Cumartesi Günü- 27 Ekim 2007

(Son güncelleme- 12 Nisan 2008)

(Resimlerin üstüne tıklayarak büyültebilirsiniz)

Kapanmış KavşakPerihan Abla günlerinden beri İstanbul’un dizi ve film ekiplerinin gözdesi Kuzguncuk’tur.  Kuzguncuk halkı bu yoğun ilgiye sempati ile yaklaşmasa da, bir yere kadar alışmıştır.

27 Ekim günü köy merkezinde olan Üryanizade ve Perihan Abla Sokaklarında yaşananlar ise bütün mahallenin ayağa kalkmasına neden oldu.  Olayı kişilerin de adlarını açık açık yazarak anlatacağım.  Yaşanmış bir olaydır.

Ben Üryanizade Sokağı’nın uzantısı olan Bican Efendi Sokak’ta oturuyorum.  Sabah bir iş görüşmesine gitmek için Vapur’a binmek üzere yola çıktım. Hergün sessiz sakin, trafiği tek yönlü olan Üryanizade’ye girmeye çalıştım; ama olmadı.  Sokakta  büyük bir inşaat faaliyeti vardı, yol plastik borularla kapatılmıştı.

Kapatılmış Üryanizade Sokağı -27.10.07

Benim geçmeme olanak yoktu, çoktan beri söylentisi olan “İkili Sistem (Pis ve Temiz Suların ayrı ayrı uzaklaştırılması)  inşaatına İSKİ en sonunda başlıyor,” diye düşündüm.  (1) Yolun ucunda büyük bir vinç te gelmiş, bekliyordu.  Yakınımda  borular evlere giriş çıkışı engeleyecek bir yoğunlukta yatıyordu.

 Evlere Girişi Engeleyen Borular

Çevreyi dolanınca ise hayretle öğrendim ki; 

Cuma akşamı gelen/telefon eden bazı kişiler, Belediye’den geldiklerini/aradıklarını söyleyerek,” sokaktaki otomobillerin park bedeli ödenmiş olan otopark’a çekilmelerini” istemişler. Sokakta yaşayanlar bu isteğe uymuşlar. Gece yarısı gelen araç ve vinçler getirdikleri malzemeyi tek yönlü yol olan Üryanizade Sokağına ve Perihan Abla Sokağına yerleştirmişler.  Denizden gelen tek yönlu yol kesilip, bütün trafik iki yönlü çalışabilen İcadiye Caddesine yüklenmiş. 

Çevrede yaşayan veya geçmeye çalışan bütün kişilerin uyarı ve itirazlarına rağmen film çeken ekip ve İtalyan yöneticiler sabah 8:00’den 16:00’ya kadar kulaklarını herkese tıkayarak çalışmalarını sürdürdü, yol gece yarısından başlayarak 16 saat süreyle trafiğe kapalı tutuldu.

 Perihan Abla- Üryanizade KavşağıKavşakta Vinc ve RejisörKavşak Yönetim MerkeziKapanmış Kavşak

Semtte yaşayanların itirazlarına Reklam filmini PAKPLAST adına çeken COMBO Film Yapım Şirketi yetkilisinin  karşılığı; “İzin aldıklarını ve Belediye Rüsumunu ödedikleri” idi.   İstanbul Valiliği İl Emniyet Müdürlüğünün 23.10.2007 tarih B.05.1.BGM.4.34.00.12.03.5/22911 sayılı  izninde yetkilinin tam olarak göremediği dört koşul vardı;  İzin, “… ilgili Polis Merkezine bilgi verilmek, ..Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafik düzenini bozmamak, işgaliye harcını yatırmak ve….. çevreyi rahatsız etmemek kaydıyla” verilmişti.

Bütün uğraşılar bir sonuca ulaşmayınca Mahalle halkı Cumartesi olmasına rağmen Kuzguncuklular Derneği olarak Devlet’e son bir başvuruda bulundu.  103 imzalı, fotoğraflı bir dilekçe Üsküdar Cumhuriyet Başsavcılığı’na verildi. (2)   Nöbetçi Savcı duruma hemen elkoyarak Güvenlik Güçlerinden  yolu açtırmalarını istedi.  Saat 16’da en son gelen Polis Ekibinin gözetiminde yol boşatılmaya başlandı.  (Bundan önce ekipler gelmişti ama, onlar asıl görevlerinin halkın tepkisini yatıştırma olduğunu düşünüyor ve film çekimini bir kısım halkla beraber izliyordu)

Saat 21’de Film Ekibi son malzemeyi kaldırdı ve Kuzguncuk alışılmış akşam sessizliğine büründü.

**********

(1)  İSKİ ne yazık ki, şehrin merkezinde bırakın İkili Sistem yapmayı, Kuzguncuk’un pissuyunu Üsküdar’a taşıyacak olan sahil kuşaklama kanalını bile yapmamıştır.  Kuzguncuk’un pis suyu bugün (4 Kasım 2007) de süzülerek İstanbul Boğaz suyunun üst akıntısına katılıp, Marmara Denizine akmaktadır.

(2)  Dilekçe ve imza verenler-

” İMZA KAMPANYASI- Kuzguncuk Merkezinde Üryanizade ve Perihan Abla Sokak’larının dört bir kolu 27 Ekim 2007, Cumartesi sabahının çok erken saatlerinden 16:00’ya kadar (en az 16 saat süreyle) yola konan çeşitli araç ve gereçlerle her türlü araç trafiğine kapatılmıştır. Yollarımızı yasalara aykırı olarak kapatan kişi ve firmaların yolu derhal terk etmelerini ve haklarında gerekli yasal işlemlerin uygulanmasını istiyoruz.”     

Refik Demirkol, İshak Eskinazi, Tahsin Aksu, Emrah Uslu, Feryal Özen, Emre Bayrak, Nurcan Uslu, Sedat Uslu, Ferdi Avsan, Rahmi Özçalık, Sami Arınk, Melahat Yolcu, Hakan Özdemir, İbrahim Özyürük, Nuri Özel, Zeynep Ateş, Yetkin Akbaba, Haluk Yazar, Rıdvan Yayın, İdris Şahlan, Hazal Kurhan, Blagoy Vazlef, Murathan Tıraşoğlu, Hasan Yazıcı, Cem Parmaksız, Müftün İshale, Ayhan Tazeyurt, İlker Şahin, Emre Ösek, Neriman Özkan, Mustafa Turgay, Ahmet İçen, Reyhan Yıldırım, Numan Özkan, Ekrem Özkan, Şakir Cevat Bayraktar, Yemlihan Ebcim, Yücelbilent Yağcı, İsmet Yıldırım, Safiye Aktuna, Bekir Tunç, Nilgün Güvenel, Kamil Aksoy, Kenan Satılmış, Hüseyin Aksoy, Demet Oğuzer, Can Oğuzer, Sibel Baltacı, Doğan Oğuzer, Can Karayel, Esra Karayel, Yusuf Katipoğlu, Dr. Gökhan Göker, Fatih Hoca, Emre Karademir, Necmiye Özay, Arcun Tanju, Oya Fırat, Süleyman Şark, Erkan Tenel, Recep Aka, Uygar Demiroğlu, Nükte Devrim, Esin Aksoy, Seval Orhon, Didem Portakal, Şengül Alemdar, Alev Mavitan, Seval Yüksel, Ekin Türkeç, Önal Tankurt, İnanç Deşat, A.Faik Kaptan, Nesrin Güralkan, Şeyda Ellialtı, Rıdvan Ellialtı, Ziya Yücedağ, Menderes Çakıl, Ayla Arslan, Tülay Atabey, Dilek Demirci, Artin Demirci, Egemen Berköz, Cihan Atalay, Demet Yağcı, Ayda Demirci, Ada Tuncer, Ayşe Güren, Ömer Erzeren, Anıl Şahinöz, Ferit Katipoğlu, Cem Sinanoğlu, Walter Reidel, Tolunay Güven, Hasan Maden, Ayberk Aladar, Ursula Katipoğlu, Muazzez Karamer, Server Karamer,  Hayri Karamer, Gürsoy Erol, Gültekin Orhon, Monica Yıldırımer, Luca Yıldırımer, Aydan Sayın

071104 – Gül

Daha Sonraki Gelişmeler ve Nisan 2008 Durumu:

Yukarıda açıklanan olay Kuzguncuk Halkını çok tedirgin etmişti.  Kuzguncuklular Derneği bu konuda izin verdiği söylenen ‘İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ sorumluları ile doğrudan görüşme yaparak mahallenin isteklerini iletti. 

tekin Orhon

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: